A fogszabályozás tudnivalói
Fogazatunk fontos szerepet játszik életünkben. Segíti a mimikánkat, a beszédünket, befolyásolja az arcunk harmóniáját.
Az ép fogazatunk kialakulását két tényező alakítja. Az egyik a fogszuvasodás, amely elpusztítja a fogakat, a második az öröklött /arccsont mérete, csírahiány stb…/ vagy szerzett /ujjszopás, fogszuvasodás, idő előtti tejfog eltávolítása stb…/ tényezők.
A fogszabályozás célja, hogy a fogazatot helyreállítsa esztétikailag mind pedig funkcionálisan az akadályozó tényezők elhárítása révén.
Mikor végezhető fogszabályozás?
Legmegfelelőbb, ha a korai időszakban kezdik el a kezelést.
Akkor kell beavatkozni amikor az állcsont növekedése még folyamatban van, azaz 5-12 éves kor között. Ez nem azt jelenti, hogy felnőtt korban nem végezhető fogszabályozás, igenis lehetőség van rá, viszont ekkor csak az egyes fogak helyzeti eltérései korrigálhatóak.
A kezelés általában 1-2 évig tart, viszont a kezelés mértékétől és jellegétől függően, több évre is szükség lehet.
A fogszabályozás menete
A kezelés azon alapszik, hogy a fogszabályozó készülék által a fogakra – folyamatosan, adott irányú- nyomást gyakorolva csontátépülés történik a fogakat körülvevő csontban, ezáltal a fog a kívánt irányba mozdul.
A fogszabályozás elkezdése előtt fontos a teljes körű fogorvosi kezelés /fogkő eltávolítása, a szuvas fogak és a gyulladt íny kezelése valamint, a nem megfelelő helyen lévő fogak eltávolítása/.
A kezelés mindaddig nem fejeződik be, amíg a csont átépítődése az elmozdított fogak körül nem fejeződik be, fennáll a kiindulási állapothoz való visszatérés veszélye. Öröklött rendellenességek, rossz szokásokhoz való visszatérés, a bölcsességfogak előtörése, a nem megfelelő fogszabályozó kezelés, a túl rövid kezelési idő a kezelés eredménytelenségéhez vezethet.
A kezelés aktív fázisának befejezése után retenciós (visszatartó) készülék viselése fontos, amely az elért eredmény fenntartására szolgál. Ez lehet kivehető vagy rögzített.